Obszar działań

Podjęte działania

Obszar działań

Obszar działań

Działaniami objęte są obszary Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Prace związane z realizacją poszczególnych działań Projektu realizowane są w Zakopanem w Centrum Badań i Ochrony Roślin Górskich (CBiORG) oraz Górskim Ogrodzie Botanicznym im. M. Raciborskiego. Przy wykorzystaniu w tych miejscach infrastruktury badawczo-laboratoryjnej prowadzona jest uprawa i aklimatyzacja osobników wybranych do Projektu gatunków roślin.

Po okresie namnażania i aklimatyzacji roślin będą one wsiedlane w wybranych wcześniej lokalizacjach na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Lokalizacje wskazane zostały przez ekspertów na podstawie analizy danych zgromadzonych w ramach monitoringu siedlisk.

Każdy z gatunków projektowych funkcjonuje w odmiennym siedlisku:

Sasanka słowacka

Siedlisko stanowią dla niej półki i grzędy skalne na nasłonecznionych zboczach doliny lub w reliktowych laskach sosnowych w piętrze regla dolnego. Zajmuje najczęściej miejsca o znacznym nachyleniu i wystawie południowo-zachodniej i południowo-wschodniej. Sasanka słowacka występuje w rejonie Doliny Chochołowskiej na bogatych w węglan wapnia rędzinach (inicjalnych lub właściwych).

Głodek karyntyjski

Występuje w Tatrach na jednym stanowisku w piętrze subalpejskim. Jego siedlisko stanowią gleby inicjalne wykształcone na bezwapiennym podłożu. Głodek karyntyjski występuje najczęściej w miejscach nasłonecznionych o wystawie południowej.

Starzec cienisty

Siedlisko tego gatunku stanowią dobrze nasłonecznione zbiorowiska łąkowe na zboczach żlebów na podłożu bogatym w węglan wapnia. W Tatrach notowany był tylko w piętrze regla dolnego.

Podjęte działania

Inwentaryzacja stanowisk i wyznaczenie miejsc wsiedlania

Inwentaryzacja stanowisk gatunków oraz potencjalnych miejsc wsiedlania pozwoliła na zgromadzenie najbardziej aktualnych danych terenowych.

Inwentaryzacja stanowisk występowania roślin prowadzona była w wyznaczonych w ramach poprzedniego projektu miejscach. Stosowano metody wykorzystywane standardowo w badaniach ekologii populacji roślin (liczebność i struktura wiekowa populacji, zasięg przestrzenny, potencjał wzrostu). Inwentaryzacja miała na celu wyznaczenie potencjalnych miejsc wsiedlania roślin.

Miejsca wsiedlania roślin określone zostały przez ekspertów. Na stanowiskach tych szacowano potencjał skuteczności wsiedleń.

Namnażanie, aklimatyzacja i selekcja roślin przeznaczonych do wsiedlania

W oparciu o opracowaną w poprzednim projekcie metodykę, w laboratorium hodowli roślin namnażane są osobniki gatunków objętych projektem. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku młode rośliny trafiają do Górskiego Ogrodu Botanicznego w celu aklimatyzacji do warunków panujących w Tatrach.

Wsiedlanie roślin na stanowiska

W sezonie wegetacyjnym 2019 roku planowane jest przeprowadzenie pierwszej tury wsiedlania zaaklimatyzowanych osobników na stanowiska naturalne wyznaczone w wyniku poprzednich działań.

Monitoring stanu populacji i wsiedlanie uzupełniające

Skuteczność wsiedlania zależy od regularnego monitorowania stanu populacji, które umożliwi szybką reakcję na stwierdzone czynniki zagrażające. W razie potrzeby populacje będą zasilane uzupełniająco produkowanymi równolegle sadzonkami.

Działania informacyjno-promocyjne

W dniu 15.06.2018 r. w Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące projektu „Ochrona In situ roślin poprzez wprowadzanie na stanowiska naturalne w Tatrzańskim Parku Narodowym”.

Celem spotkania było uświadomienie lokalnej ludności (Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku) o istnieniu i potrzebie ochrony cennych gatunków roślin występujących w ich najbliższym sąsiedztwie.

Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej części zaprezentowano ogólne informacje na temat realizowanego projektu oraz przedstawiono sylwetki trzech objętych nim gatunków roślin (Pulsatilla slavica, Draba siliquosa i Senecio umbrosus). W drugiej części odbyły się warsztaty. Uczestnicy podzieleni na grupy, w oparciu o udostępnione materiały (książki, osobniki roślin, materiały plastyczne) oraz pomoc ekspertów mieli za zadanie przeprowadzić małe ekspertyzy przyrodnicze i zdecydować czy warto chronić ujęte w projekcie gatunki roślin. Na koniec każda grupa prezentowała na forum swoje wnioski.